Peygamberimizin İnsanlara ve Varlıklara Merhameti

0
233

PEYGAMBERİMİZİN MERHAMETİ

Bu dünya hayatı, durmadan sona doğru gidiyor. İn-san, bu dünya gemisinin içerisinde, ahirete ve hesaba doğru sürüklenip duruyor. Bu geminin kaptanı Kâinatın Efendisi (sas), bize insanlara nasıl davranmamız gerektiğini, uygulamalarıyla gösteriyordu.
Peygamberimiz (sas), şahsına karşı yapılan kötülüğe karşı kötülükle mukabele etmez, hatta iyilikle mukabele ederdi. İlahi emirlere karşı gelinirse, onu da cezasız bırakmazdı. Geldiği dönemde, insanların bedevi oldukları göz önünde bulundurulursa, O’nu (sas) daha iyi anlayabiliriz.

Sevgili Peygamberimiz (sas), âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir. O’nun (sas), gelmesiyle varlıkların gerçek de-ğeri anlaşıldı. O, son derece yumuşak huylu, bağışlayıcı, merhametli ve müsamahalıydı. İnsanlara karşı, itici ve sert değildi. Eğer bir şeye ‘hayır’ diyecek bile olsa, insanları kırmadan derdi. İş yaptırırken ve insanlarla muhatap olurken, uyum içerisindeydi. Muhataplarına öyle davranırdı ki, şikâyetçi olacakları açık bir kapı bırakmazdı. İnsanlar arasında, sınıf ayırımı yapmaksızın herkesle konuşurdu. Yardımcı olabileceği konularda yardımını esirgemezdi.
Rabbimiz, Peygamberimizin (sas) en önemli iki sıfatını Tevbe Suresi 128. Ayette şöyle ifade buyuruyorlar: “And olsun içinizden öyle bir Nebi geldi ki, sizin sıkıntıya uğramanız, O’na (sas) çok ağır gelir. O, size pek düşkündür. Bütün müminlere merhametli ve esirgeyicidir.”

Sevgili Peygamberimizin (sas), güzel huyları Allah vergisiydi. Kur’an bu hususu şöyle ifade etmektedir: “Al-lah’tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile ve iş konusunda, onlarla müşavere et. Eğer azmeder-sen artık, Allah’a tevekkül et. Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.” (Al-i İmran: 159)

Sahabe Efendilerimiz arasında da, zaman zaman problemler meydana gelirdi. Onlar arasında, meydana gelen ufak tefek bu hadiseler, bizim dinimizi daha iyi öğrenmemiz için birer vesileydi. Çünkü Sahabeler, aralarında meydana gelen bu hadiselerin çözüme kavuşturulması için, Peygamberimizin hakemliğine müracaat ederlerdi. O da (sas) bu prob-lemleri Kuran ve sünnet çerçevesinde çözerek sorunu tatlıya bağlardı.

Rabbim Merhametli Kullarından Etsin…

Bu soruların cevaplarını öğrenmek ve başka konular hakkında bilgi edinmek için Kalplerin Gülü Youtube kanalımıza abone olmayı ve kalpleringulu.com sitemizi takip etmeyi unutmayınız…

Allah (cc) bütün dinleyicilerimize hayırlı ve bereketli ömür versin…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz