25.Cüz Dinle, Hatmi Şerif Hızlı Mukabele, 25.Cüz Oku, 25.Cüz Hızlı Takip Et, Al Quran Juz 25

0
2089

25.Cüz Dinle, Hatmi Şerif Hızlı Mukabele, 25.Cüz Oku, 25.Cüz Hızlı Takip Et, Al Quran Juz 25

Rabbim Kabul Etsin…

KUR’AN ASIRLARA IŞIK TUTUYOR MU?

Kur’an; başta Rabbimize nasıl inanmamız gerektiğini, isimlerinin ve sıfatlarının nasıl anlaşılması lazım geldiğini öğreten ilahi kitaptır.
Kâinatın ve içindekilerin ne için yaratıldığını bizlere bildiren Allah kelamıdır. Ayrıca dünya ve ahiretteki halimizin nasıl olacağını öğrendiğimiz ilahi mesajdır. Kur’an her asra ve her tabakaya hitap eder. Hangi seviyede, hangi makamda olursa olsun, herkes ondan istifade edebilir ve dünyasını da ahiretini de kazanabilir. Asırların geçmesi Kur’an’ın değerini düşürmediği gibi kıymeti daha da çok anlaşılmaktadır. Bundan dolayıdır ki: “Zaman ihtiyarladıkça Kur’an gençleşiyor” sözü bizi tekrar tekrar düşünmeye ve araştırmaya sevk ediyor. Günümüz insanının bunca imkâna ve gelişmişliğe rağmen mutlu olamaması bizi yeniden Kur’an’ın sırlı iklimine doğru çekmektedir.

Kur’an’ı Kerim’i okumanın çok büyük sevabı olduğu gibi manasını, Rabbimizin isteklerini, emir ve yasaklarının bilinmesi daha da önem arz etmektedir. Bize büyük bir makamdan gelen bir mektubu nasıl heyecanla tekrar tekrar okuruz. Kur’an’da Kâinatın Sahibi Rabbimizin bize hediyesi. Bu mektubun her satırını didik didik okuyup manasını anlamazsak, çok büyük bir vebal altında kalırız. Hem dünyada kaybederiz hem de ahiretimizi kaybedenlerden oluruz. Günümüz insanı, bir nebze yüzüne okuma noktasında gayretli ancak manasının idrak edilmesi, anlaşılması adına istenilen seviyede gayretinin olmadığı görülüyor. Olanlarda yetersiz ve sayıları oldukça az. Bu durumun böyle olması; yüce kitabımızın anlaşılmamasına sebebiyet vermektedir. Sonuç ise ortada; sosyal hayatın problemlerinin çözümü ve insan psikolojisi üzerindeki olumsuzlukların tedavisinde istenilen tesiri göstermemektedir. Meselenin ahiret yönü ise işin cabası.

Kur’an her şeyden önce bir hidayet rehberidir. Efendimiz (sas) döneminde cahiliye yaşayan insanlık Kur’an sayesinde Asr-ı Saadet dönemi yaşamıştır. Bundan sonra kıyamet kopana kadar da bütün asırları aydınlatmaya devam edecektir. Kur’an’ı Mübin bir nur kaynağıdır. Kur’an’ı Hâkim bir hikmet kitabıdır. İnsanın yaratılışını, kâinatın sırlarını ve eşyanın perde arkasını bize öğreten ilahi mesajdır. Asrımızın teknik ve teknolojisinin gelişmişliği maalesef insanlığın dünya huzuru adına yetmediği görüldü. İntihara yeltenen yüzlerce insan, huzuru bulamadığını ifade eden sayısını bilemediğimiz insan, her şeyi maddi imkânlarda bulmaya çalışanların yanında mutlu olamayanlarla dopdolu. O’nun (cc) zikriyle dolmayan kalpler, daralmaktan kendini kurtaramayacaktır. Maddi refah bir yere kadar mutlu etse de, Kur’an’ın altın iklimine sığınmayanların gerçek huzuru yakalaması mümkün değildir. Sadece dünyadaki huzurun hedeflenmesi de ayrı bir garabettir. Esas yurt, ahiret hayatıdır. Ebedi hayatın kazanılarak cennete ve cemalullaha kavuşulmasıdır. İnsan maalesef peşin olana talip olmakta ancak sonsuz hayat bizi beklemekte, oraya azıksız, amelsiz gidilmemektedir. Eğer gerekli donanım yoksa insanın vay haline…

Kur’an’dan kimler faydalanır sorusuna: 1-İlahi davete kulak verip kendisini Kur’an’a muhatap kabul edenler. 2- Ehli takva olanlar. Kur’an ve sünnete uyarak hareket edenler. 3- Haddini bilip mütevazı olanlar. Kur’an’ın karşısına bilgiçlik taslayıp ona karşı çıkmayanlar, onun aydınlık iklimine girenler diyebiliriz.
Efendimizden (sas) günümüze kadar Kur’an’ın yaşandığı hayata hayat yapıldığı dönemler, mutluluk ve huzur soluklayan insanların çoğunlukta olduğu dönemler olmuştur. Günümüz insanının ihmal ettiği bir husus varsa o da ilahi mesaja gereken değeri verememesidir. Ne zaman ki bu mesaja gereken değeri veririz o zaman, dünya ve ahiret mutluluğunu yakalayacağız demektir.

Abone Ol-Güncel Videolardan Haberdar Ol- https://goo.gl/Uj8EGp

Bir Ayet Bir Hadis-https://goo.gl/E1HXb7

İlmihal- https://goo.gl/7F3T17

Örnek İnsan Efendimiz (sas)- https://goo.gl/Kc91Ch

Cevşen- https://goo.gl/S6JzRD

Kısa Sureler (Namaz Sureleri)- https://goo.gl/37xRT7

Kur’an’ın Önemi- https://goo.gl/pTQbjv

Kur’an Hatmi (Mukabele)- https://goo.gl/7jszAW

Bir Yastıkta Bir Ömür- https://goo.gl/XsNDSW

Yolumuzu Aydınlatanlar- https://goo.gl/JC7GxN

Merak Ettiklerimiz- https://goo.gl/SVUq5B

Ramazan ve Orucun Önemi- https://goo.gl/D9LPg9

Mübarek Gün ve Geceler- https://goo.gl/UxwtbN

Zekat ve Sadakanın Önemi- https://goo.gl/Uu1Uvf

Kıssa Hadisler- https://goo.gl/MHoyHf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz