24.Cüz Dinle, Hatmi Şerif Hızlı Mukabele, 24.Cüz Oku Takip Et, Juz 24, 24.Cüz Seri Hatim Hızlı

0
2235

24.Cüz Dinle, Hatmi Şerif Hızlı Mukabele, 24.Cüz Oku Takip Et, Juz 24, 24.Cüz Seri Hatim Hızlı

Rabbim Kabul Etsin…

KUR’AN OKUNAN YERE MELEKLER, RAHMET VE SEKİNET İNER
Kur’an okuyan kişi eğer samimi ise o insana Allah’ın (cc) bazı ikramları vardır. Okuduğu Kur’an’ın sevabından başka kendisini melekler kuşatır ve bulunduğu yere rahmet yağar. Useyid b. Hudayr bir gün evinde Kehf Suresi’ni okuyordu. Evinin içerisinin havasını değiştiğini görünce durumu Allah Resulü’ne (sas) haber verdi. O’da (sas) şöyle buyurdular: “Oku mübarek adam, oku! O sekinedir. Kur’an dinlemeye gelmiştir.” (Buhari, tefsir; 263) buradaki sekinetten maksat Allah’ın yarattığı rahmetin orayı kaplamasıdır.
Kur’an’ın topluluk halinde okunması ve tefsirinin yapılması daha çok teşvik edilmiştir. Bu gibi kişilerin Allah’ın misafirleri olduğu ifade edilmiştir. Allah’ın misafirlerini nasıl karşılayacağını tahmin etmek güç değildir.
İki kişiye özenilir, gıpta edilir bunlar: “Biri kendisine Kur’an öğrenmeyi nasip ettiği kimsedir ki, onu gece gündüz okur. Kendisini işiten komşusu: ‘Keşke komşuma verilen Kur’an nimeti bana da verilseydi de gereğiyle amel ettiği gibi ben de edebilseydim’ der. Diğeri de: ‘Allah’ın kendisine mal verdiği kimsedir ki; onu hak yolda sarf eder. Bunu gören bir diğeri: ‘Keşke şu hayır seven kişiye verilen mal bana da verilseydi de, onun yaptığı gibi ben de hayır yapabilseydim’ diye imrenir.” (Buhari, Fedail’ul Kur’an: 20)

KUR’AN OKUYAN MİSK KABINA BENZER

Sevgili Peygamberimiz (sas) şöyle buyurmuşlardır: “Kur’an’ı öğrenin ve okuyun. Biliniz ki Kur’an’ı öğrenip okuyan ve onun gereklerini yerine getiren kişi içi misk dolu olup güzel kokusu her yere yayılan kaba benzer. Kur’an’ı bildiği halde okumayan ve amel etmeyene de ağzı sicimle boğulmuş kaba benzer.” (Tirmizi, Fedail’ul Kur’an: 2) Kur’an okumaktan dolayı bir rahmet ve bereket hâsıl olur. Bu bereket evine ve onu dinleyenlere yayılır. Okumaktan doğan sevap sesinin ulaştığı yerlerde bulunan ve onu edeple dinleyenlere aittir. Kur’an’ı öğrenen fakat onu okumayan ve gereklerini yerine getirmeyen kişinin de ne kendisine ve ne de başkalarına öğrenmiş olduğu Kur’an’ın hiçbir faydası yoktur.

KUR’AN’I SIK SIK OKUMAK VE UNUTMAMAK
Sevgili Peygamberimiz (sas) Kur’an’ın devamlı okunmasına dikkat etmiş ve ısrarla bu işin üzerinde durmuştur. Kur’an’ı unutanları da unuttum diyenleri de yadırgamıştır. Kur’an okuma ve onu elden bırakmama hayırlı amellerin başında gelir. Bundan dolayı Peygamberimiz (sas): “En hayırlı amel hatimden sonra tekrar hatme başlamaktır.” (Tirmizi ‘Tac, 6–7’)

KUR’AN’IN GÜZEL SESLE OKUNMASI
Kur’an’ın güzel sesle belirli ölçülerle okunmasını bizzat Sevgili Peygamberimiz (sas) tavsiye etmiştir. Şöyle buyuruyor Kâinat Efendisi (sas): “Kur’an’ı seslerinizle süsleyiniz.” (Ebu Davud, Salât: 349) Peygamberimiz (sas) Kur’an’ı güzel sesle okuyanları bizzat kendileri mükâfatlandırmıştır.
Sevgili Peygamberimiz (sas): “Üç sese Allah muhabbet eder: ‘Horoz sesi, Kur’an okuyanın sesi ve seher vakti Allah’a istiğfar edenlerin sesi’” buyurmuştur. Özellikle Kur’an okurken tecvit kurallarına uygun okunması gerekmektedir.

KUR’AN’IN KIYAMET GÜNÜ SAHİBİNİ KARŞILAMASI

Bu hususu Sevgili Peygamberimiz (sas) şöyle anlatmıştır: “Kişi kabrinden kalkınca Kur’an onu rengi değişmiş ve zayıflamış bir halde karşılar ve: ‘Beni tanıyor musun?’ diye sorar o da: ‘Hayır, seni tanımadım’ der. O zaman: ‘Ben senin arkadaşın olan ve seni şiddetli sıcaklarda susuz, geceleri uykusuz bırakan Kur’an’ım’ der.” (İbn-i Mace, Edeb: 52) Başka bir hadislerinde de Peygamberimiz (sas) Kur’an ehline: “Kur’an’ı oku ve yüksel. Kur’an’ı tıpkı dünyada iken yaptığın gibi tane tane (tertil üzere) oku! Zira senin rütben, okuyacağın son ayetin yanındadır” denir. Bunun üzerine okur ve her bir ayete karşılık bir derece yukarı çıkar. (Tirmizi, Fedail’ul Kur’an: 18)
Ebu Musa El Eş’ari’nin rivayetine göre Sevgili Peygamberimiz (sas): “Kur’an okuyup gereğini yerine getiren halis mümin, tadı ve kokusu güzel turunç (meyvesi) gibidir. Kur’an okumayan, fakat gereğiyle amel eden mümin de tadı güzel, fakat kokusu olmayan hurmaya benzer. Kur’an okuyup gereğiyle amel etmeyen münafık ise kokusu güzel, fakat tadı acı fesleğen (Reyhan) gibidir. Kur’an okumayan münafık ise tadı da kokusu da acı ve kötü olan Ebu Cehil karpuzuna benzer” buyurmuşlardır. (Buhari, Fedail’ul Kur’an: 26)

Abone Ol-Güncel Videolardan Haberdar Ol- https://goo.gl/Uj8EGp

Bir Ayet Bir Hadis-https://goo.gl/E1HXb7

İlmihal- https://goo.gl/7F3T17

Örnek İnsan Efendimiz (sas)- https://goo.gl/Kc91Ch

Cevşen- https://goo.gl/S6JzRD

Kısa Sureler (Namaz Sureleri)- https://goo.gl/37xRT7

Kur’an’ın Önemi- https://goo.gl/pTQbjv

Kur’an Hatmi (Mukabele)- https://goo.gl/7jszAW

Bir Yastıkta Bir Ömür- https://goo.gl/XsNDSW

Yolumuzu Aydınlatanlar- https://goo.gl/JC7GxN

Merak Ettiklerimiz- https://goo.gl/SVUq5B

Ramazan ve Orucun Önemi- https://goo.gl/D9LPg9

Mübarek Gün ve Geceler- https://goo.gl/UxwtbN

Zekat ve Sadakanın Önemi- https://goo.gl/Uu1Uvf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz