Zekata Tabi Malların Özellikleri?, Altın-Gümüş-Ticaret Mallarının Hayvanlar ve Ürünlerin Zekatı

0
13548

Zekata Tabi Malların Özellikleri?, Altın-Gümüş-Ticaret Mallarının Hayvanlar ve Ürünlerin Zekatı

Rabbim Yapmış Olduğumuz Hayır Hasenatı Kabul Etsin…

ZEKATI VERİLECEK MALIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?:

1. Tam mülkiyet: Sözkonusu malın hem kendisinin, hem de menfaatlerinin tam olarak sahibi olması gerekir (detaylar için bkz.Zekata tabi olan ve olmayan mallara örnekler).
2. Nema: Malın sahibine gelir, kâr, fayda temin etme özelliğine sahip olmasıdır.
3. İhtiyaç Fazlası Olması: Malın sahibinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin temel ihtyaçlarının dışında olması gerekir.
Kişinin yeme, içme, barınma, sağlık, seyahat, dinlenme, eğitim, meslek edinme gibi ihtiyaçları, aşırıya kaçmamak suretiyle, temel ihtiyaçlar olarak kabul edilebilir.Temel ihtiyaç kavramı, toplumun genel ekonomik seviyesi dikkate alınmak suretiyle düşünülmelidir.
4. Nisab: Zekat verilmesi için Malın miktarının gereken alt limitleri hadislerde şu şekildedir;
Gümüş 200 dirhem = 561.2 gr
Altın 20 miskal = 80.18 gr
Deve 5 adet
Sığır 30 adet
Koyun 40 adet
Kaynaklardan anlaşılan, bu miktarların kişinin ailesi için yıllık harcama tutarı olduğudur. Bundan yola çıkarak kişinin yıllık gelirinin ve ailesinin ihtiyacı olan miktarın karşılaştırılarak alt limitin belirlenmesi mümkündür.
5. Yıllanma: Bazı Malların sahip olunmasının üzerinden 1 kameri yıl geçmiş olması gerekir. Bunlar, altın, gümüş, parasal değerler, ticaret malları ve hayvanlardır.
Toprak mahsulleri, madenler, defineler için yıl şartı aranmaz. Gelir elde edildiğinde ödenmesi gerekir.
6. Borç karşılığı olmama: Elde bulunan nisab miktarından fazla olan mal, borç karşılığı olmamalıdır. Yani malın parası ödenmiş miktarı, nisab miktarından fazla olmalıdır. Bu borçlar şahıslara olan ve zekat gibi verilmek zorunda olunan borçları kapsar.
Toprak mahsullerinde yine, bu şart aranmaz.
Zekatın Şartları
1. Niyet: Zekat verilirken, o malın zekat olarak verildiğine niyet etmek gereklidir. Bazen tek seferde verilmediği için, miktarın hesaplandığı sırada bir kere zekat niyeti ile verilmesine karar verilmesi de yeterli görülmüştür.
2. Temlik: Zekat miktarının verildiği kişinin mülkiyetine geçmesidir. Alan kişinin bu zekatı istediği gibi harcayabileceği şekilde eline geçmelidir. Mesela fakirlere yemek yedirmek, zekata girmez. Fakat yemek yemeleri için para veya mal şeklinde kendilerine verilmesi zekat olur. Çünkü bu kişiler, artık kendilerinin olan maldan yemiş olurlar.

Zekatın Ödenme Zamanı
Zekat ödemesi için belli bir ay veya gün yoktur. Üzerinden bir yıl geçmesi gereken gelirler için yıl dolduğunda, gerekmeyenler için ise gelir elde edildiğinde makul süre içinde vermek şart olur. Geciktirilmemelidir, fakat önceden de ödemesi yapılabilir (gelecek senelerin zekatı verilebilir).

Zekatın Ödenme Şekli
Şahıslr kendileri ihtiyaç sahiplerine verebilecekleri gibi, devlet tarafından da toplanıp dağıtılabilir.

Zekat Kimlere Verilir?
Zekat, malın kazanıldığı ve bulunduğu yerde verilmesi daha uygundur. Ancak başka bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine gönderilmesi de caiz görülmüştür.

Tevbe 60. ayette, zekat verilecek kişiler şöyle sıralanmıştır:
“Sadakalar Allah’tan bir farz olarak fakirlere, miskinlere, zekat işinde çalışanlara, kalpleri İslama ısındırılacaklara, kölelere, borçlulara, Allah yolunda kalmışlara aittir. Allah bilendir hakîmdir.”

Fakirler ve Miskinler: Hiç bir malı ve geliri olmayan kişiler miskin, asli ihtiyaçları karşılayan ev ve eşya gibi malı olsa da gelirleri ihtiyaçları karşılayamayan, nisab miktarından az malı olan kişiler de fakir kabul edilmiştir.

Allah yolunda olanlar, geniş bir tabir olup Allah yolunda savaşanları, ilim tahsil edenleri, hayır kurumlarını, yani genel olarak Allah rızasına uygun hayırlı işlerde çalışanları kastettiği varsayılmıştır. Memleketinde zengin olsa da yolda kalmış kimseler de yine bu ayette sayılanlardan kabul edilir. Mülteciler bu sınıfta kabul edilebilir.

Zekat verilmeyecek kişiler ise;
– Anne baba, eş ve çocuklar, dede-nine ve torunlar (zaten bakma yükümlülüğü olduğundan)
– Gayr-ı müslimler
– Zenginler
– Hz.Peygamberin yakınları

Abone Ol-Güncel Videolardan Haberdar Ol- https://goo.gl/Uj8EGp
Bir Ayet Bir Hadis-https://goo.gl/E1HXb7
İlmihal- https://goo.gl/7F3T17
Örnek İnsan Efendimiz (sas)- https://goo.gl/Kc91Ch
Aile Hayatı- https://goo.gl/tkruZe
Cevşen- https://goo.gl/S6JzRD
Kısa Sureler (Namaz Sureleri)- https://goo.gl/37xRT7
Kur’an’ın Önemi- https://goo.gl/pTQbjv
Kur’an Hatmi (Mukabele)- https://goo.gl/7jszAW
Yolumuzu Aydınlatanlar- https://goo.gl/JC7GxN
Merak Ettiklerimizhttps://goo.gl/SVUq5B
Ramazan ve Orucun Önemi- https://goo.gl/D9LPg9
Mübarek Gün ve Geceler- https://goo.gl/UxwtbN
Zekat ve Sadakanın Önemi- https://goo.gl/Uu1Uvf
Kıssa Hadisler-  https://goo.gl/MHoyHf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz