Allah’ı Sevme ve Sevdirmenin Yolları Nelerdir? Allah’ı Çocuklarımıza Nasıl Sevdiririz? O’nu Sevmek

0
519

Allah’ı Sevme ve Sevdirmenin Yolları Nelerdir? Allah’ı Çocuklarımıza Nasıl Sevdiririz? O’nu (cc) Sevmek Nasıl Olmalı?

ALLAH’I SEVDİRMENİN YOLLARI NELERDİR?

Anne-babaya ve soruya muhatap olan büyüklere düşen temel görevler:
1. Hiç yüksünmeden ve usanmadan her soruya mutlaka cevap vermelidir.
Cevabını bilmediği soruyu kendisi de araştırıp öğrenerek, doğru şekilde açıklamalıdır.

2. Eğer cevabını veremeyeceği, ya da çocuğun seviyesinde indiremeyeceği bir soru varsa, çocuktan cevap için süre istemelidir…

3. Allah hakkındaki çocuksu soruları küçümsememek ve mutlaka ciddiye almak…
Yetişkinler, soruları kendilerine göre değil, çocuğa göre değerlendirmeli ve kendilerine ne kadar anlamsız gelirse gelsin, hiçbir soru ile asla alay etmemelidir.

Çocuk, bilhassa da 4 yaş civarında çokca sorar:

-Allah nerede?

-Allah ne kadar büyük?

-Allah neye benziyor?

-Allah nerede oturuyor?

Bu sorular, çocuğun zihninde ve dilinde, bir yetişkinin sormasından çok farklıdır ve masumdur… Çünkü çocuğun bütün maksadı, çok merak ettiği Yüce Yaratıcı’yı anlamaya çalışmaktır.

7 yaşına kadar çocukta soyut kavram anlayışı gelişmemiş durumdadır. Bu sebeple de çocuğun kavrama seviyesi, ancak gördükleri kadardır. Bir bakıma çocuk o yaşta, henüz gözlü tabakasıdır. Kendi algılamalarının sınırları içinde düşünür. Anlaması, kavraması kendi boyutları kadardır. Bu yüzden, soyut varlıklar kapsama alanı dışında kalır. Dolayısıyla çocuklar Yaratıcı’yı genellikle insan şeklinde sanırlar.

4. İşte bütün bu gerçeklerin ışığında, varmamız gereken sonuç şudur: – Çocuk Allah hakkında ne sorarsa sorsun, büyük bir sabır, sevgi ve hoşgörü ile, anlayacağı şekilde cevaplamak gerekir . Cevaplar kısa ve sade olmalıdır. Mesela “Allah nerededir?” Sorusuna, “Allah çok güçlüdür, istediği an istediği yerde olabilir” diye cevap verilebilir.

“Allah ne kadar büyüktür?” diyen çocuğa, “Ondan daha büyük bir şey yoktur. Allah, en büyüktür” cevabı yeterli olabilir. “Allah neye benziyor?” sorusu da, “Hiçbir şeye benzemez. Çünkü her şey O’nun yarattığı varlıklardır. Allah yarattıklarına benzemez. Çünkü O Yaratıcı’dır. Diğer varlıklar ise yaratılmış varlıklardır. Bu yüzden YARATICI ile YARATIK farklıdır; birbirine benzemez. Ama O’nu merak etmen çok güzel. İnşallah, iyi bir insan olur da, gitmeyi hak edersek, Cennet’te O’nu görüp merakımızı gidereceğiz” şeklinde cevaplanabilir. Bu cevapları, çocuğun yaşına, algılama düzeyine ve merak derinliğine göre ayarlamalıyız.

5. Allah konusunda çocuk ne sormuşsa, sadece ona cevap vermeli, konu genişletilmemelidir.

Çünkü sorular, çocuğun düşüncesindeki gelişmeye paralel olarak zaman içerisinde artacak ve gelişecektir. Dolayısıyle de, çocuğun zihninde doğmamış olan soru işaretlerini gündeme getirmek eğitim açısından yanlıştır.

6. Çocuksu sorulara, aynı seviyeden çocuksu cevaplar vermek gerekir.

7. Sorulan sorunun kaynağı araştırılmalıdır.
Çocuk neden, niçin, hangi sebeple bu soruyu sordu diye sorunun arka planını öğrenmek, verilecek cevabı da kolaylaştırır ve etkili kılar.

8. Çocuklar, kendilerine söylenen ninnilerde, şarkılarda, türkülerde, ilahilerde, Allah’ı duymalı ve sevmelidir.
İçinde inancı sevdirecek unsurlar bulunan, yaşına uygun musiki eserleri kendilerine dinletilmelidir. Zira müzik, insanın iç dünyasını etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Allah’ı tanıtmanın ve sevdirmenin, en önemli yollarından biri de, ilgisini çekecek, yaşına uygun hikaye ve masallar anlatmaktır.

9. Çocuk, beş yaşından başlayarak sevmenin ve sevilmenin iyice farkına varır.

10. Bu yaşların en önemli bir tavrı da, dua etmektir.
Çocuk, dua ettiğini gördüğü büyüklerine özenir, Allah’a ibadet etmekten, ellerini açarak ondan bir şeyler istemekten hoşlanır. Duayı sevmesi, dolayısıyla de Allah’a bağlanması bakımından, anne baba dikkatli davranmalıdır. Anne baba, çocuğa verdiklerinin, aslında kendi aracılıklarıyla Allah’ın bir hediyesi olduğunu anlatmalıdırlar.

Duayı sevdirmek için, içinden geldiği gibi, düşündüklerini Allah’a ifade etmesine müsaade edilmelidir.

11. Yedi yaşına kadar, çocuğun aklından fazla kalbine seslenilmelidir.

12. Çocuğun oyuncakları, dini konuları hatırlatacak şekilde de olmalıdır.

13. Her evin bir okuma saati olmalıdır.
Özelikle, Allah ve ahret inancını öğretecek, pekiştirecek, sevdirebilecek iyi seçilmiş kitapların okunduğu bu saatlerde, evin ve ailenin bütün mensupları bulunmalıdır. Her akşam, herkese en uygun saatte, aile fertlerinin toplanarak, sırayla okuyacakları, hatta yer yer açıklama yapacakları, serbestce soru sorabilecekleri bir okuma saati… Bu okuma saati, 15 dakika olabilir. Ailenin henüz okuyamayan en küçük fertlertleri de katılabilir. Okunan kısımlar onların da anlayabileceği şekilde açıklanabilir.

Abone Ol-Güncel Videolardan Haberdar Ol- https://goo.gl/Uj8EGp

Bir Ayet Bir Hadis-https://goo.gl/E1HXb7

İlmihal- https://goo.gl/7F3T17

Örnek İnsan Efendimiz (sas)- https://goo.gl/Kc91Ch

Cevşen- https://goo.gl/S6JzRD

Kısa Sureler (Namaz Sureleri)- https://goo.gl/37xRT7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz