Asr-ı Saadet’te Aile Hayatı Nasıldı?, Sahabede Aile Hayatı Nasıldı?

0
557

Asr-ı Saadet’te Aile Hayatı Nasıldı?, Sahabede Aile Hayatı Nasıldı?

Rabbim Huzurlu Aile Hayatı Nasip Etsin Bütün Dinleyicilerimize…

Abone Ol-Güncel Videolardan Haberdar Ol- https://goo.gl/Uj8EGp

Bir Ayet Bir Hadis-https://goo.gl/E1HXb7

İlmihal- https://goo.gl/7F3T17

Örnek İnsan Efendimiz (sas)- https://goo.gl/Kc91Ch

Aile Hayatı- https://goo.gl/tkruZe

Cevşen- https://goo.gl/S6JzRD

Kısa Sureler (Namaz Sureleri)- https://goo.gl/37xRT7

Kur’an’ın Önemi- https://goo.gl/pTQbjv

Kur’an Hatmi (Mukabele)- https://goo.gl/7jszAW

ASR-I SAADETTE AİLE HAYATI NASILDI?

Peygamberimiz (sas) vahiyle bütün davranışları teyit edilmesine rağmen annelerimiz zaman zaman O’nu (sas) üzdükleri olmuştur. Her şeye rağmen Allah Resulü (sas) sabretmesini bilmiş ve annelerimize güzel muamelede bulunmuştur. O (sas) şunu çok iyi biliyordu ki; ailelerimiz bize emanet edilen Allah’ın latif ve nahif kullarıdır. Efendimiz (sas) bir seferinde kadınları cam şişelere benzetiyor. Bu da şunu gösteriyor ki, kadınlar çok hassas yaratılışı olan varlıklardır. Saadet asrında da bir kısım problemler yaşanmış fakat bunlar inanç ve itaatle çözülmeye çalışılmıştır. Allah’ın sevmediği mubahlardan biri olan boşanmalar da olmuştur ama insanlar ufacık meseleleri büyüterek yuvalarını dağıtmamışlardır. Öfkelerini yutmasını ve tutmasını bilenler, her zaman kazançlı olmuşlardır. Bu yönüyle de bize örnek olan Kâinatın Efendisi’nin (sas) tavsiyeleri ve emirleri bizlere rehber olmalı.

RESULULLAH’IN (SAS) AİLE HAYATI İLE İLGİLİ NURLU BEYANLARINDAN BİR KAÇI;

“Hayırlı kadın, baktığın zaman seni mesrur eder, bir işi yapıp yapmama hususunda kadın üzerine yemin etsen, o bunu yaparak seni yeminden kurtarır, emredersen itaat eder. Sen olmadığın zaman da seni, malını, namusunu korur.” (İbn Mâce, Nikâh 5)

“Kadın beş vaktini kılar, iffetini korur, kocasına da itaat ederse, dilediği kapısından Cennete girer.” (İbn Hibbân 6/184)

“Muhammed’in ruhunu elinde tutan Zata yemin olsun kadın, kocasının hakkını eda etmedikçe Rabbinin hakkını eda edemez.” (İbn Mâce, Nikâh 4)

“Kadınların en hayırlısı kocasının emrine itaat edendir.” (Hâkim, el-Müstedrek)

Kur’an ve Sünneti çok iyi anlayan Sahabe Efendilerimizin kadınlara karşı genel tavırlarını yansıtan Hz. Ömer’in (ra) şu sözü de meselemize açıklık kazandırmaktadır: “Biz Peygamber (sas) zamanında hakkımızda bir vahiy inmesinden korktuğumuz için kadınlara söz söylemekten, haklarını çiğnemekten ve onlara sert davranmaktan sakınırdık.” (Buhari, Nikâh 81)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz